Rok 2024 byl desátým (!) rokem naší cesty za dosažením finanční nezávislosti. Máme za sebou dvě třetiny z naší 15leté cesty a náš index finanční nezávislosti se loni pohyboval na 70-80 %. To byl pokles oproti minulému roku daný odezněním některých příznivých jednorázových příjmů z minulosti. Na druhou stranu, naše nezávislé cashflow má nyní mnohem pevnější základy a bez problémů by nás uživilo již teď (v indexu finanční nezávislosti počítáme s poměrně slušným polštářem pro nenadálé výdaje).
Události krok po kroku
Na podrobnější popis jednotlivých událostí tohoto roku se jako vždy můžete podívat v jednotlivých měsíčních reportech. Rok 2024 byl ve znamení vyostřující se geopolitiky, která se ale příliš neprojevovala na finančních trzích. Alespoň tedy ve smyslu toho, že ty výrazně rostly a s nimi se svezlo i naše portfolio.
Loňské investice byly vyšší než v roce 2023, ale rozhodně to nebyl žádný extrém. O něco nám tak povyrostly volné finance, které čekají na své uplatnění.
Naše nezávislé cashflow v průběhu celého roku postupně klesalo. Nakonec to nebyl tak dramatický propad, ale samozřejmě bychom byli raději, kdyby byl vývoj jiný. Úplně nám ale nehrálo do karet již zmiňované odezdění jednorázových pozitivních efektů a nástup nových negativních - to se týkalo zejména dividendy ČEZu.
Celoroční cíl indexu finanční nezávislosti (80 % na konci roku) jsme tak nedosáhli. Ale jak jsme psali v úvodu, považujeme nyní naše nezávislé cashflow za mnohem stabilnější. A v letošním roce bychom se měli opět vrátit k růstu.
Složení portfolia v uplynulém roce
Při pohledu na složení loňského portfolia jej ke konci roku 2024 opustilo 10 titulů ze 39 (důvody k prodeji uvádíme za názvem titulu):
- Brookfield Corporation - neměla to být dlouhodobá investice, prodali jsme po růstu
- Brookfield Energy Partners - právní změny, které by mohly znamenat nevýhodné zdanění
- Disney - pokles důvěry v kvalitu produktu
- Essentra - obecný pokles atraktivity a jiné příležitosti
- Medical Properties Trust - pokračující příliš velká rizikovost
- Net Lease Office Properties - spin-off W.P. Carey, o který jsme neměli zájem
- Plug Power - čistě spekulativní pozice
- TUI Group - čistě spekulativní pozice
- U.I. Path - vnímané ohrožení byznys modelu generativní AI
- Vodafone - nevýrazný vývoj
Celkově to na prodejích bylo takové průměrné. Spekulace nám pomohly vykrýt nějaké nepovedené investice, ale naším cílem není vydělávat na obchodování (ale na dlouhodobém držení).
Naopak přibyli tři nováčci. Tím se naše portfolio počtem snížilo na 32 titulů, což už se konečně přihlížilo našemu dlouhodobému maximu 30 titulů. Snad se nám v redukci a tím pádem zjednodušování portfolia podaří pokračovat.
Složení akciového portfolia ke konci roku 2024 (Fio, Lynx, Degiro a Interactive Brokers)
Podíly odpovídají procentům z akciového portfolia a nezahrnují další investice (akciové portfolio tvoří ke konci roku 2024 86 % našeho celkového investičního portfolia).
Akcie kótované v ČR (29 %, vs 31 % v roce 2023)
CTP
ČEZ (největší pozice v rámci kategorie)
Gevorkyan
Komerční banka
Kofola
mmcité
Moneta Money Bank
Moneta Money Bank
Photon Energy
Akcie kótované na burzách v Evropě (20 %, vs 19 % v roce 2023) - mimo REIT
Ahold Delhaize (největší pozice v rámci kategorie)
Amadeo Air Plus
BAE Systems (nové v roce 2024)
Carbios
Flow Traders
Power Cell
Stora Enso
W.A.G. Payment Solutions
Wickes Group
Akcie kótované na burzách v USA (22 %, vs 23 % v roce 2023) - mimo REIT
Brookfield Asset Management
Interactive Brokers (nové v roce 2024)
Main Street Capital (největší pozice v rámci kategorie)
Progyny
Rocket Lab
Viatris
Warner Bros Discovery
REIT (14 %, vs 12 % v roce 2023)
Peakstone Realty Trust (nové v roce 2024)
Peakstone Realty Trust (nové v roce 2024)
Simon Property Group (největší pozice v rámci kategorie)
Vonovia
W. P. Carey
ETF (15 %, vs 15 % v roce 2023)
Global X S&P 500 Covered Call ETF (největší pozice v rámci kategorie)
iShares Core MSCI World
iShares MSCI Emerging Markets
UBS MSCI EMU Socially Responsible
Další investice ke konci roku 2024
(níže uvedené odkazy mohou obsahovat referral link, ovšem jen na platformy, které doporučujeme)
Jako alternativu k akciím máme investice v P2P půjčkách na platformách Estate Guru, Mintos, Bondora a Zonky. Dále pak v P2P crowdfundingu investujeme skrze Upvest a Fundlift. Podíl těchto investic klesnul na velmi malé procento - a to nejen díky novým investicím do akcií, ale i stahováním peněz z P2P. S výjimkou Estate Guru, kde reinvestujeme, máme na jiných platformách už jen minimum prostředků. Podíl P2P investic tak ke konci roku činil ani ne 0,5 % portfolia. Byla to fajn zkušenost, ale alespoň krátkodobě se do P2P nijak zásadně pouštět nechceme.
Skutečnou alternativou v portfoliu jsou investice do sběratelských předmětů a uměleckých děl (formou podílů skrze Portu Gallery a Masterworks) a financování právních sporů (AxiaFunder). Tyto investice se aktuálně drží na 3 % portfolia. Držíme nějaká kryptoaktiva, ačkoliv výše investic v nich tvoří jen cca 1,5 % portfolia. V portfoliu máme spíše v mizivé míře i dluhopisy (něco jsme půjčili i skrze Opportunity od Portu).
Z klesající sazbami už máme jen menší část prostředků v jinak šikovné Opatrné rezervě od Portu, o něco víc pak na spořících účtech. Hotovost je na stabilních lehce více než 10 % portfolia.
Platí, že bychom chtěli minimálně 15-20 % portfolia mít v produktech, které aktivně neřídíme (ETF): zde jsme na dolní hranici a v příštím roce bychom se chtěli posunout. Zbylé peněžní prostředky (neinvestiční hotovost, běžné účty, rezervy na spořících účtech neurčené na investice apod.) neuvádíme.
Objev roku
Pro letošek je tato rubrika prázdná. Po letech honby za novinkami nám portfolio celkem sedlo a nemáme potřebu pouštět se do nějakých nových dobrodružství.
Podpora neziskových organizací
Před časem jsme se zavázali, že část našich výnosů budeme směřovat do finanční podpory neziskových organizací. V loňském roce jsme pravidelně podporovali čtyři neziskovky: Člověka v tísni, Post Bellum, Hnutí Duha a Zdravotního klauna. Dále jsme udělali i několik jednorázových příspěvků (zejména směřujících na Ukrajinu). Celkově šlo o cca 6,5 % našeho nezávislého cashflow, čímž jsme splnili nastavený cíl (5 %). Pro rok 2025 se plánujeme nadále držet nad 5% hranicí.
Proč přispíváme namísto toho, abychom investovali na cestě za naším cílem? Věříme, že pomáhat potřebnějším je normální. A přestože/protože nejsme příznivci státního přerozdělování financí, nedělá nám radost narůstající nerovnost, ohrožení demokracie ani přírodního prostředí. A chceme s tím něco dělat nejen tím, kde se angažujeme a jak se chováme.
Výhled na rok 2025
Rok 2024 byl z pohledu našeho nezávislého cashflow vlastně celkem pesimistický - takřka pravidelně jsme měsíc co měsíc klesali v našem nezávislém cashflow. V tom ohledu věříme, že rok 2025 bude přesným opakem. Nečekáme nějakou raketu na druhou stranu, ale opět bychom se měli vrátit k růstu. Na úplné ataky rekordů to bez nějakých jednorázových pozitivních překvapení nicméně nebude. Ale o to víc by mělo jít o stabilní posun směrem k našemu cíli finanční nezávislosti.
Samozřejmě velkou neznámou je pro letošní rok geopolitika. Napětí ve světě rozhodně neklesá a přestože nejsme přesvědčeni, že přijde nějaká katastrofa, tak si myslíme, že finanční trhy jsou naladěny až přehnaně pozitivně. To je něco, co chceme v našich investicích brát v příštím roce do úvahy.
A cíl pro další rok? Necháváme stejný jako pro letošek: dosažení indexu finanční nezávislosti na úrovni 80 %.
Vážení čtenáři, jako obvykle kromě obligátního pevného zdraví a úspěchu v investicích vám přejeme i dobrou náladu!
Komentáře
Okomentovat
Děkujeme moc za váš komentář!