Prosinec byl - jak už to bývá - v prvních dvou třetinách hektický, jen aby následně zpomalil během vánočních svátků, kdy jsme po delší době zase kompletně vydechli. A investičně to vlastně bylo podobné, protože jsme pokračovali ve změnách našeho portfolia, jen abychom přes svátky více méně vypnuli.
Nezávislé cashflow
Index finanční nezávislosti byl v září na 69 % (minimum v posledních třech letech bylo v lednu 2022 na 43 %, maximum v říjnu 2023 na 94 %). Nezávislé cashflow pak bylo v červnu v absolutní hodnotě 16. nejvyšší v historii našeho projektu - což je odpovídá tomu, že předchozí měsíce jsme z různorodých důvodů klesali (zejména klesající dividenda ČEZu).
Náš cíl pro rok 2024 bylo držet index finanční nezávislosti na 80 %. To jsme neudrželi - což už jsme ale tušili po většinu roku. Na druhou stranu máme po letošním roce ve znamení poklesu zase výhled na opětovný růst. V zásadě nás to tedy nijak netrápí.
Většina nezávislého cashflow nám plyne ze dvou zdrojů: českých a amerických akcií (mimo REIT, které počítáme samostatně). Tyto dvě části portfolia nyní tvoří cca 50 % nezávislého cashflow. Cashflow je z velké části v dolarech (cca třetina) a korunách (cca třetina), dále v euru (necelá čtvrtina) a ze zbylé části v libře.
Na grafu níže najdete, jak se vyvíjel příspěvek jednotlivých segmentů k indexu nezávislosti v posledních třech letech. Stále dolů jde Investiční rezerva u Portu, která následuje úrokové sazby a my už stáhli většinu prostředků. Významnější podíl získávají také naše alternativní investice do financování soudních sporů ("Vymáhání"). A samozřmě vidíme velké pohyby u českých akcií, které se vracejí na předchozí stabilnější úrovně.
Investice
Prodeje akcií. V prosinci jsme prodali celé naše pozice v TUI (hezký zisk, byla to čistě spekulace) a Disney (mírný zisk, byla to dlouhodobá pozice, ale nějak jsme ve společnost ztratili důvěru - ať už po stránce finančních výsledků, tak produktů, které v poslední době vytváří a které z našeho pohledu kvalitou zaostávají za konkurencí).
Nákupy akcií. Prostředky z prodejů jsme využili pro posílení ostatních pozic a přikoupili akcie v Carbiosu, Karo Leather, Main Street Capital, Peakstone Realty Trust, Powercell, Stora Enso, Viatris, Vonovia a W. P. Carey. Posíli jsme i naši pozici v ETF iShares Core MSCI World UCITS.
Ostatní. U kryptoměn jsme dále přesouvali investice z centralizovaných burz. Na P2P platformách nyní pravidelně neinvestujeme nikde. Reinvestujeme na EstateGuru. Na Bondoře, Mintosu, Upvestu a Zonky jsme ve fázi stahování prostředků. V alternativních investicích pak příležitostně investujeme skrze AxiaFunder a výjimečně i Portu Gallery (Masterworks nyní držíme).
Úvahy
S koncem čtvrtletí je tu opět shrnutí našeho investičního portfolia finanční nezávislosti. Celková hodnota portfolia za uplynulé tři měsíce vzrostla o 7,9 %.
Zhodnocení akciové složky přepočtené do korun bylo taktéž 7,9 %. V tom ohledu jsme překonali S&P 500 (Total Return index, přepočtený do korun), který vzrostl o 5,2 %. Za posledních 12 měsíců se pak naše portfolio zhodnotilo o 15 %, což překonává 12,7 % u našeho "benchmarku".
U porovnání výše musíme zdůraznit, že používáme poměrně zjednodušenou metodu výpočtu, která v několika ohledech naše výnosy snižuje. Důvod, proč to tak děláme, je jednoduchý - příliš mnoho investičních účtů, abychom mohli jednoduše vzít čísla z jednotlivých aplikací. Odhadem půjde o necelé 1 % zhodnocení ročně, o které se výpočty "okrádáme".
Většina našeho portfolia je v akciích - samostatné tituly tvoří 70 % hodnoty portfolia, k čemuž je potřeba ještě přičíst 13% podíl ETF, které jsou akciové nebo na akcie navázané. Hotovost máme na naše poměry vyšší (nyní už na spočícím účtu), ale s klesajícími úroky její podíl klesá.
Společenská odpovědnost
Od začátku roku 2019 jsme se rozhodli pravidelně přispívat vybraným neziskovým organizacím. Naším cílem je přispívat měsíčně zhruba ekvivalentem 5 % našeho nezávislého cashflow.
Aktuálně pravidelně přispíváme čtyřem neziskovkám: Člověk v tísni, Post Bellum, Duha a Zdravotní klaun. Dále nárazově přispíváme na aktivity Team4Ukraine.
Výhled
Výhled na nejbližší měsíce je z hlediska nezávislého cashflow (a indexu finanční nezávislosti) pozitivní a lehce růstový. Postupně by se měly projevovat nedávné změny v portfoliu a zároveň se bude čím dál více ukazovat i složené úroční v nezávislém cashflow, které nyní generuje každý měsíc prostředky na hned několik menších investic (nyní z něj nic pro vlastní spotřebu nečerpáme).
Dělám si podobné reporty každý měsíc a v poslední době musím říct, že udržet pasivní příjem a finanční nezávislost zabere čím dál tím více času. A ne tím, že přemýšlím, co kam pošlu. Ale že musím sledovat situaci kolem sebe. Politiku, nálady ve společnosti, prohlášení autorit... Ale zatím se to pořád vyplácí.
OdpovědětVymazatNo, my teď jedeme mnohem víc na autopilot než tomu bylo v minulosti, protože už portfolio máme mnohem víc "hotové". Ale je fakt, že sledovat aktuální vývoj v ekonomice nás baví i tak, takže si tenhle čas vlastně nepočítáme. Jinak by toho času byla spousta a je nám čím dál více jasné, že to není cesta pro každého (ve smyslu tak aktivní správy, jak si ji děláme sami).
OdpovědětVymazat