Říjen zaznamenal první prodej významnější pozice za poslední dobu, byť vynucený budoucí změnami u titulu. I tak se tím naše investice v daném měsíci celkem oživily. A trochu nám poskočilo z lokálního dna i nezávislé cashflow.
Nezávislé cashflow
Index finanční nezávislosti byl v říjnu na 75 % (minimum v posledních třech letech bylo v prosinci 2021 na 41 % a maximum v říjnu 2023 na 94 %).
Náš cíl pro rok 2024 je držet index finanční nezávislosti na 80 %. K již dosaženým rekordům totiž výrazně pomohly jednorázové vlivy štědrých dividend z loňského roku (zejména ČEZu). Když se díváme na aktuální výhled, tak to na dosažení cíle nevypadá. Na druhou stranu, jsme trochu optimističtější, než v posledním reportu a věříme si, že bychom se do konce roku mohli vyšplhat třeba i lehce nad 75 %. Ale to je pořád ve hvězdách, protože nám zároveň začíná klesat Investiční rezerva u Portu.
V absolutní hodnotě bylo nezávislé cashflow v tomto měsíci 10. nejvyšší od začátku našeho projektu.
Významná část nezávislého cashflow nám plyne ze dvou zdrojů: českých a amerických akcií (mimo REIT, které počítáme samostatně). Tyto dvě části portfolia nyní tvoří přes 50 % nezávislého cashflow. Cashflow je z velké části v dolarech (cca třetina) a korunách (cca třetina), dále v euru (necelá čtvrtina) a ze zbylé části v libře.
Na grafu níže najdete, jak se vyvíjel příspěvek jednotlivých segmentů k indexu nezávislosti v posledních třech letech. Klesá Investiční rezerva u Portu (ve které máme uloženo poměrně dost finančních prostředků - byť už jen krátkodobě, než najdou lepší uplatnění), dále naopak rostou evropské akcie. Zpět na předchozích úrovních už jsou české akcie, u kterých odezněla mimořádně vysoká dividenda ČEZu z předchozího roku.
Investice
Prodeje akcií. V souvislosti s transformací Brookfield Renewable Partners, která jí převádí do pro nás neatraktivního zdanění, jsme se této společnosti během října zcela zbavili.
Nákupy akcií. Prodej Brookfield Renewable Partners uvolnil spoustu prostředků, takže nákupů bylo celkem dost - s výjimkou Peakstone Realty Trust (americký REIT zaměřený na průmyslové a kancelářské nemovitosti) šlo o posílení již existujících pozic v Ahold Delhaize, Amadeo Air Four Plus, Carbiosu, Gevorkyan, Main Street Capital, Powercell, WAG Payments a Warner Bros Discovery.
Ostatní. U kryptoměn jsme drželi stávající pozice. Na P2P platformách nyní pravidelně neinvestujeme nikde. Reinvestujeme na EstateGuru. Na Bondoře, Mintosu, Upvestu a Zonky jsme ve fázi stahování prostředků. V alternativních investicích pak příležitostně investujeme skrze AxiaFunder a výjimečně i Portu Gallery (Masterworks nyní odpočívá).
Úvahy
S rostoucím vytížením aktivitami mimo investování se krásně projevují obecné rady: Zaprvé, že investice do samostatných titulů není jednoduchá disciplína (a vyžaduje úsilí do sledování jejich vývoje). A zadruhé, že počet titulů v portfoliu by neměl být vysoký.
S ani jedním z pravidel nehneme. A tak je bereme čím dál více do úvahy. Nezapomínáme na investice do ETF (byť se stále zdráháme z nich udělat hlavní složku našeho portfolia). Investujeme více v ČR (byť hlavně na Startu) a v Evropě, protože takové tituly jsou pro nás obvykle snažší ke sledování. A do konce roku chceme zredukovat počet titulů, které držíme.
Uvidíme, jak se nám to bude dařit. Adeptů na vyřazení máme celkem dost. Obtíž je pro nás zejména v tom, co udělat s prostředky, které z prodeje získáme. Aktuálně nám totiž přijde na trzích spíše draho - a tak nám asi nezbude nic jiného, než prostředky z prodejů plošně rozptýlit mezi již existující investice.
Společenská odpovědnost
Od začátku roku 2019 jsme se rozhodli pravidelně přispívat vybraným neziskovým organizacím. Naším cílem je přispívat měsíčně zhruba ekvivalentem 5 % našeho nezávislého cashflow.
Aktuálně pravidelně přispíváme čtyřem neziskovkám: Člověk v tísni, Post Bellum, Duha a Zdravotní klaun. Jednorázově také podporujeme aktivity Team4Ukraine.
Výhled
Výhled na nejbližší měsíce je z hlediska nezávislého cashflow (a indexu finanční nezávislosti) s otazníkem. Trochu jsme v poslední době přesypávali portfolio, takže uvidíme, jak si vše do konce roku sedne. Obecně ale máme slušný základ.
Ahoj, jaký je problém se zdaněním BEPC? Měl jsem za to, že ta transformace je daňově neutrální.
OdpovědětVymazatAhoj, transakce samotná ano, ale převod je na BEP, což je limited partnership a u nich jsou nyní v USA daně z prodeje (ne ze zisku). Možná to bude celé ještě trochu jinak, ale to daňové riziko tam pro nás bylo a chtěli jsme se vyhnout nutnosti to složitě analyzovat (abychom si případně byli jistí, že je to jinak - což si nemyslíme).
OdpovědětVymazat