Přeskočit na hlavní obsah

Měsíční report 03/2023

Čtvrtina roku utekla jako voda. Pro nás bylo první čtvrtletí hlavně ve znamení zahraniční pracovní cesty, kdy jsme více než dva měsíce společně strávili v Nizozemí. No, není to špatná země - v podstatě jí chybí snad jen ty kopce. Jinak je to jedna z mála zemí, kde bychom si oba dokázali představit žít (alespoň jeden z nás je přesvědčený, že se v Česku máme všichni nadmíru dobře, a tak ho jen tak něco v zahraničí nenaláká).


Nezávislé cashflow

V březnu se naše nezávislé cashflow mírně propadlo. Zalomení je vidět zejména u indexu finanční nezávislosti, do kterého se navíc oproti absolutní hodnotě promítají vyšší životní náklady. I tak jsme ale v nezávislém cashflow dosáhli 4. nejlepšího výsledku v historii a index finanční nezávislosti se držel na pěkných 56 % (minimum v posledních třech letech bylo v srpnu 2020 na 28 %, maximum v lednu 2023 na 65 %).

Platí, že pro letošní rok bychom rádi zvedli index na 70 %. Rizikem pro naše snažení je kromě možné zhoršující se makroekonomické situace (dopad na výnosy našich investic) i další posilování koruny (nezajišťujeme si kurzy, protože investujeme dlouhodobě - a tak největší dopad je vlastně "jen do čísel" těchto reportů). No a samozřejmě roli hraje i inflace, která způsobuje vzdalování zelené a modré křivky na grafu níže, jak nám narůstají náklady.


Většina nezávislého cashflow nám plyne ze čtyř zdrojů: akcií REIT (nemovitostních společností, většinu máme v USA), ostatních amerických akcií, českých akcií a ETF (tam se hodně činí covered call ETF na S&P 500, kterému se v nynějších podmínkách velmi daří). Tyto čtyři součásti portfolia nyní tvoří cca 79 % nezávislého cashflow. Cashflow je z velké části v dolarech (více než polovina), v menší míře v korunách (zhruba čtvrtina), euru (necelá čtvrtina) a ze zbylé části v libře.


Jaký je vývoj příspěvku jednotlivých segmentů k indexu nezávislosti? Táhnou nás zejména americké a české akcie. Ty stojí dohromady za více než polovinou z naší aktuální cesty za finanční nezávislostí.



Investice

Březen byl investičně průměrný. Zbavili jsme se jednoho titulu a posílili několik stávajících, které se nabízely za zajímavé ceny. 

Prodeje akcií. V březnu jsme prodali akcie společnosti Xerox. Prodej to byl ztrátový, ale v průběhu času jsme přestali věřit v obrat hospodaření společnosti či její blízkou akvizici. A zároveň se nám naskytly jiné, zajímavější příležitosti.

Nákupy akcií. V portfoliu jsme posílili pozice v následujících titulech: Komerční banka, Medical Property Trust, Photon Energy, Simon Property Group, Spirit Realty.

Kryptoaktiva. V březnu jsme opět trochu oživili naše pozice, zejména směrem do Etherea. Zároveň jsme stáhli díl aktiv z burzy Binance na hardwarovou peněženku.

Pravidelné investice a reinvestice, ostatní. V březnu jsme neralizovali investici do našeho portfolia pravidelných investic ETF (Global X S&P 500 Covered Call ETF, iShares MSCI Developing Markets, iShares MSCI World a UBS MSCI EMU Socially Responsible). Na P2P platformách nyní pravidelně neinvestujeme nikde. Prozatím jsme stopnuli reinvestice na EstateGuru. Na Bondoře, Mintosu, Upvestu a Zonky jsme ve fázi stahování prostředků V alternativních investicích pak příležitostně investujeme skrze Portu Gallery, AxiaFunder a Masterworks. 

Úvahy

S koncem čtvrtletí je tu opět shrnutí našeho investičního portfolia finanční nezávislosti. Celková hodnota portfolia za uplynulé tři měsíce vzrostla o necelých 8 %. Za růstem tentokrát skoro nejsou nové vklady, ale čistě zhodnocení našich investic.

Zhodnocení akciové složky přepočtené do korun bylo 6,4 % (po odečtení vkladů). V tom ohledu jsme porazili S&P 500 (Total Return index, přepočtený do korun), který rostl o 3,8 %. Aktuálně tak za zhodnocením tohoto benchmarku pořád zaostáváme (od 1. 1. 2021, kdy jsme začali zhodnocení přesně sledovat) a to o 4,2 %.


Většina našeho portfolia je v akciích - samostatné tituly tvoří 68 % hodnoty portfolia, k čemuž je potřeba ještě přečíst 13% podíl ETF, které jsou akciové nebo na akcie navázané. Hotovost máme na naše poměry vyšší (hlavně na Portu Opatrné rezervě). 9 % se nemusí zdát mnoho, ale s ohledem na to, že aktivně nečasujeme trh a investujeme dlouhodobě, tak se nám nashromáždila celkem zajímavá částka.

Společenská odpovědnost

Od začátku roku 2019 jsme se rozhodli pravidelně přispívat vybraným neziskovým organizacím. Bereme to jako součást naší cesty za finanční nezávislostí. Proč? Protože věříme, že je fér se o úspěch podělit s ostatními a pomoci jim k radostnějšímu životu - a také v to, že nechceme žít v zemi (na planetě), která je zdevastovaná a plná extrémních nerovností. Víme, že nejefektivnější pomoc mimo vlastní odbornost jsou finanční příspěvky.

Naším aktuálním cílem je přispívat měsíčně zhruba ekvivalentem 5 % našeho nezávislého cashflow. To se nám poslední zhruba rok a půl úspěšně daří. Respektive momentálně se nad tímto cílem pohodlně nacházíme.


Aktuálně pravidelně přispíváme čtyřem neziskovkám: Člověk v tísni, Post Bellum, Duha a Zdravotní klaun. Ukazatel společenské odpovědnosti je teď o hodně víc nad plánem kvůli jednorázovým příspěvkům spojených s válkou na Ukrajině.

Výhled

Výhled na další měsíce je vcelku pozitivní. Nečekáme teď nějaké velké zvraty (byť stát se vždycky může cokoliv). Zároveň jsme zvědaví, jak se vyvine příběh ČEZu. Ten v posledních týdnech roste na ceně a tím se prodražuje i jeho případná akvizice ze strany státu - plus windfall tax zřejmě na firmu nebude mít tak dramatické dopady, jak se zdálo. Pro nás to vypadá na vcelku zajímavý investiční příběh. Tak už jen, aby se uklidnila globální situace a snad bude zase veseleji.

Komentáře