Přeskočit na hlavní obsah

Měsíční report 08/2022

Srpen je za námi a spolu s ním pomalu končí i léto. Za dveřmi je podzim a spolu s ním i náročná zima. Naše investiční portfolio do tohoto období vstupuje v dobré kondici. Nezávislé cashflow bylo za uplynulý měsíc druhé nejvyšší v historii našeho projektu a nebýt zběsilé inflace, mělo by dobře našlápnuto k finanční nezávislosti. Takto se nám cíl bude přeci jen vzdalovat - alespoň přechodně, než se situace zase zlepší a nezávislé cashflow bude odrážet vyšší cenovou úroveň.


Nezávislé cashflow

Oproti předchozímu měsíci nám tentokrát nepomohl jednorázový efekt připsání dividend. I tak byl ale index finanční nezávislosti na pěkných 50 % (minimum v posledních třech letech bylo v srpnu 2020 na 28 %, maximum na 58 % v červenci - tam jste trochu upravili metodiku výpočtu).

Platí, že pro letošní rok bychom rádi zvedli index na 60 %. To bude výzva, ale snad by se to mohlo ke konci roku vydařit (projeví se nové investice, snad dojde k výplatě dividendy ČEZu, možná mimořádné dividendy Komerční banky). Podle zhoršující se situace okolo nás (Ukrajina, energie, inflace,...) to pak vypadá, že naším cílem pro příští rok bude tuto úroveň stabilně držet. I to může být v případě recese celkem výzva. Ale nepředbíhejme. 


Většina nezávislého cashflow nám plyne ze čtyř zdrojů: akcií REIT (nemovitostních společností, většinu máme v USA), ostatních amerických akcií, českých akcií a ETF (tam se hodně činí covered call ETF na S&P 500, kterému se v nynějších podmínkách velmi daří). Tyto čtyři součásti portfolia nyní tvoří více jak 90 % nezávislého cashflow. Cashflow je z velké části v dolarech (více než polovina), v menší míře v korunách (zhruba čtvrtina) a ze zbylé části v eurech.


Jaký je vývoj příspěvku jednotlivých segmentů k indexu nezávislosti? V roce 2021 nás hodně táhly tři klíčové složky nezávislého cashflow (REIT, další americké akcie a české akcie). Nyní mezi ně patří i ETF - zejména měsíční dividendu vyplácející XYLD (Global X S&P 500 Covered Call ETF). Právě zaúčtování jeho dividend nám dělá ony skoky na grafu níže. Naopak spíše stagnuje příspěvek evropských akcií a dluhopisů a P2P půjček.


Investice

Prodeje akcií. V srpnu jsme trochu pročistili naše portfolio a zbavili se akcií 3M (soudní spory, podařilo se nám prodat před výrazným propadem; celkově jsme skončili na nule), Plug Power (vybudovali jsme jen malou pozici před výrazným růstem; prodej se ziskem), Teladoc (omezený potenciál růstu a čas uznat porážku; výraznější ztráta) a UDR (menší pozice a využití letos realizovaných ztrát pro omezení daní; výrazný zisk).

Nákupy akcií. Pokračovali jsme v nákupech. V nich jsme využili jak prostředky z prodaných investic, tak jsme přidali nějaké nové. Tím pádem je tentokrát seznam posílených pozic trochu delší: ČEZ, Disney, Essentra, Komerční banka, Main Street Capital, Medical Properties Trust, Simon Property Group, STORE Capital, Synlab, Viatris, Warner Bros Discovery. Zároveň jsme přidali do portfolia nováčka - sázku na energetický sektor v podobě na pražské burze obchodované Photon Energy (solární elektrárny - development, provoz a údržba + vodní zdroje).

Kryptoaktiva. Žádné nové investice.

Pravidelné investice a reinvestice, ostatní. Novým nákupem do našeho portfolia pravidelných investic ETF (iShares MSCI Developing Markets, iShares MSCI World a UBS MSCI EMU Socially Responsible) bylo tentokrát iShares MSCI World. Na P2P platformách aktivně fungujeme pouze na Upvestu. V alternativních investicích příležitostně investujeme skrze Axia Funder, Portu Gallery a Masterworks. Dále reinvestujeme na EstateGuru. Na Mintosu, Zonky a Bondoře jsme ve fázi stahování prostředků.


Úvahy

Minule jsme na tomto místě kritizovali daň z neočekávaných zisků. Uplynul měsíc a nic moc dalšího se k ní neudálo. Pozornost politiků se nyní soustředí na extrémní ceny elektřiny na burzách. Je skoro jisté, že nás čeká nějaká forma poměrně silné regulace. Je zatím velkým otazníkem, jak bude vypadat, ale pravděpodobně se jí nevyhneme.

Naše investice tato regulace zasáhne spíše negativně (velká pozice v ČEZu), nicméně oproti dani z neočekávaných zisků s ní souhlasíme. Když trhy ovládne strach, chovají se extrémně divoce - a to si s nadcházející zimou nemůžeme dovolit. Spolu s inflací v jiných částech ekonomiky jsou násobně vyšší ceny eletřiny ohrožující jak pro významnou část lidí, tak řadu podniků. Na druhou stranu, jako ekonomové a investoři jen kroutíme hlavou nad zkratkami typu "trh selhal". Souzníme třeba s tímto článkem z Forbesu: trh funguje, jak by měl, "jen" podmínky jsou extrémní. A jsou extrémní natolik, že z našeho pohledu odůvodňují zásah do fungování tohoto trhu.

Ale zdá se, že v politice je (dobrých) ekonomů jen pomálu. Nakonec, můžeme být rádi za Evropskou unii, představa, že bychom to řešili jako Česká republika po vlastní ose, je děsivá v mnoha ohledech. Ano, evropské řešení asi pro nás nebude optimální. Ale bude pro nás pravděpodobně fungovat mnohem lépe, než by fungovalo případné čistě české řešení.

Podobně jako u daně z neočekávaných zisků (nemyslíme si, že bychom se jí vyhnuli) tak hlavně doufáme, že i regulace bude dočasná. Bohužel, politici snadno podléhají tomu udělat z dočasných opatření ta trvalá.


Společenská odpovědnost

Od začátku roku 2019 jsme se rozhodli pravidelně přispívat vybraným neziskovým organizacím. Bereme to jako součást naší cesty za finanční nezávislostí. Proč? Protože věříme, že je fér se o úspěch podělit s ostatními a pomoci jim k radostnějšímu životu - a také v to, že nechceme žít v zemi (na planetě), která je zdevastovaná a plná extrémních nerovností. Víme, že nejefektivnější pomoc mimo vlastní odbornost jsou finanční příspěvky.

Naším cílem je přispívat měsíčně zhruba ekvivalentem 5 % našeho nezávislého cashflow. To se nám poslední zhruba dva roky úspěšně daří. Respektive momentálně se nad tímto cílem pohodlně nacházíme.


Aktuálně pravidelně přispíváme čtyřem neziskovkám: Člověk v tísni, Post Bellum, Duha a Zdravotní klaun. Ukazatel společenské odpovědnosti teď jde hodně nahoru kvůli jednorázovým příspěvkům spojených s válkou na Ukrajině.

Výhled

Za uplynulý měsíc se výhled hodně zhoršil. Věříme, že na vysoké ceny energií a případnou recesi je naše portfolio dobře připraveno. I tak to ale vypadá, že letošní zima bude krušná. Máme před sebou půlrok, který nebude jednoduchý - možná ne pro nás osobně, ale určitě pro celou naši společnost. Věříme, že to zvládneme, když budeme držet společně. A každý, kdo může pomoci, tak zatne zuby a pomůže. I my už přemýšlíme, co a jak.

Komentáře