Přeskočit na hlavní obsah

Měsíční report 01/2022

Leden byl příjemný měsíc. Sice jsme se moc nezastavili (pracovně, rodinně,...), ale nový rok jsme načali tak nějak na pohodu. Tak snad nám to vydrží!

Nezávislé cashflow po prosincovém propadu poskočilo trochu nahoru. Na rekordní úrovně lehce ztrácíme, ale postupně bychom se na ně měli dotahovat.


Nezávislé cashflow

Index finanční nezávislosti lehce stoupl na 41 % (maximum měl index na 51 % v květnu 2020, minimum v posledních třech letech naopak v srpnu 2020 na 28 %). Pro letošní rok bychom jej rádi zvedli na 60 %. To je hodně ambiciózní, tak uvidíme! Minimem by ale mělo být překonání rekordních 51 % - pokud bychom toho nedosáhli, bylo by to zřejmě velké zklamání.

V absolutní hodnotě bylo nezávislé cashflow za leden 4. nejvyšší v historii našeho projektu. To znamenalo asi 10 % pod rekordní hodnotou z listopadu 2021.


Většina nezávislého cashflow nám plyne ze tří zdrojů: akcií REIT (nemovitostních společností, většinu máme v USA), ostatních amerických akcií a českých akcií. Tyto tři součásti portfolia nyní tvoří cca 74 % nezávislého cashflow. Cashflow je z velké části v dolarech (více než polovina), v menší míře v korunách (zhruba čtvrtina) a ze zbylé části v eurech.


Jaký je vývoj příspěvku jednotlivých segmentů k indexu nezávislosti? V roce 2021 nás hodně táhly tři výše zmiňované klíčové složky nezávislého cashflow (REIT, další americké akcie a české akcie). K nim se postupně začala přidávat ETF. Naopak postupně klesá příspěvek evropských akcií a zejména dluhopisů a P2P půjček. Zároveň se od nuly začala odlepovat kryptoaktiva, ve kterých aktuálně máme necelé 1 % našeho portfolia.




Investice

Prodeje akcií. V portfoliu byl z hlediska prodejů klid a žádnou pozici jsme neprodávali.

Nákupy akcií. Naopak jsme celkem slušně nakupovali. Opět jsme neodolali přidání dvojice nových titulů - výrobce stavebních materiálů Saint Gobain a výrobce vodíkových palivových článků PowerCell. Mimo tyto dvě novinky jsme posíli pozice v AT&T, Atlantica Yield, Brookfield Renewable Partners, CTP, Progyny, Rocket Lab, Synlab, Teladoc a U.I. Path.

Kryptoaktiva. V lednu jsme pokračovali v investicích do kryptoaktiv - při propadech jsme pořídili zejména Ethereum, ale přidali i trochu bitcoinu, carcarda, matic či polkadot. Nejsou to žádné závratné částky, spíše zkoušíme, co všechno se s tím dá dělat.

Pravidelné investice a reinvestice, ostatní. Provedli jsme investici do našeho portfolia pravidelných investic ETF (iShares MSCI Developing Markets, iShares MSCI World a UBS MSCI EMU Socially Responsible): opět do iShares MSCI World. Na P2P platformách aktivně fungujeme pouze na Upvestu. V alternativních investicích příležitostně investujeme skrze Portu Gallery, Masterworks a AxiaFunder. Dále reinvestujeme na EstateGuru. Na Mintosu, Zonky a Bondoře jsme ve fázi stahování prostředků.

Úvahy

V lednu se na finanční trhy vrhla slušná nervozita. Výplach pokračoval zejména na růstových akciích, které trpí chystaným zvyšováním úrokových sazeb v USA. V tom ohledu je dost možné, že až k němu skutečně dojde, tak půjdou růstové tituly ještě více dolů. My se ale snažíme především kupovat dobrý byznys, a tak nás krátkodobé propady zajímají pouze jako příležitost levně přikoupit.

Zatímco v Americe se na zvyšování sazeb chystají (a v ECB ani to ne), tak ČNB se utrhla ze řetězu. Aktuálně máme začátkem února úrokovou sazbu 4,5 % a k tomu pomalu dvoucifernou inflaci. Jsme rádi, že máme celkem dost zainvestováno, ale i tak není příjemné přemýšlet o tom, jak nám ostatní úspory požírá inflace. To se ještě kombinuje s tím, že pořád zvažujeme nákup nějaké nemovitosti a úroky na hypotékách teď míří k dlouho nevídaným výšinám. No, v tomto ohledu to není příjemná doba.

Přes všechny nepříjemnosti je dobré si v tom najít i to pozitivní. Vyšší inflaci si pamatujeme kvůli našemu věku pouze z dětství - bude fajn si zase připomenout a reálně si i prožít její vyšší úrovně. Člověk si pak uvědomí, jak moc je cenová stabilita důležitá. A jak můžeme být rádi, že inflace není třeba ve stovkách procent.

Společenská odpovědnost

Od začátku roku 2019 jsme se rozhodli pravidelně přispívat vybraným neziskovým organizacím. Bereme to jako součást naší cesty za finanční nezávislostí. Proč? Protože věříme, že je fér se o úspěch podělit s ostatními a pomoci jim k radostnějšímu životu - a také v to, že nechceme žít v zemi (na planetě), která je zdevastovaná a plná extrémních nerovností. Víme, že nejefektivnější pomoc mimo vlastní odbornost jsou finanční příspěvky.

Naším aktuálním cílem je přispívat měsíčně zhruba ekvivalentem 5 % našeho nezávislého cashflow. To se nám poslední zhruba rok a půl úspěšně daří. Respektive momentálně se nad tímto cílem pohodlně nacházíme.


Aktuálně pravidelně přispíváme čtyřem neziskovkám: Člověk v tísni, Post Bellum, Duha a Zdravotní klaun.

Výhled

Výhled je mírně pozitivní. Nezávislé cashflow by mělo pomalu růst, byť ve výraznějším skoku mu bude bránit silnější česká koruna. Kartami by v našem případě asi výrazněji zamíchala případná koupě nemovitosti, která by omezila naše možnosti dalších investic. Na druhou stranu, výrazně bychom tím diverzifikovali náš majetek a navíc měli o něco větší životní jistoty. Všechno má své pro a proti!

Komentáře