Oba jsme ekonomové a minimálně jeden z nás trpí úchylkou na různé statistické zpracování a vyjádření dat. Modely používané pro naše výpočty se proto snaží odrážet základní poučky ekonomie, na druhou stranu se ale snažíme, ale nebyly příliš složité a pochopitelné i pro naše čtenáře.
Proto jsou zásadní spíš úvahy stojící za nimi, než přesné součty, rozdíly, násobky, podíly a průměry.
- Klasické nezávislé cashflow je výsledkem rozpočítaných (vyhlazených) zdaněných příjmů z investic. Příklad bude k pochopení stačit. Máme akcii, která vyplácí dividendy na roční bázi. Když nám přijde na účet, od následujícího měsíce budeme po 12 měsíců přičítat ke cashflow jednu její dvanáctinu. Naopak, u akcie vyplácející čtvrtletně, budeme připočítávat jednu třetinu dividendy po následující tři měsíce. Důvod je jednoduchý – lépe to odráží způsob, jak by se měly peníze z cashflow používat (plat taky neutratíte hned druhý den) a navíc nebude docházet k tak radikálním výkyvům v cashflow.
- Vyhlazené 12měsíční (12M) nezávislé cashflow výše uvedený způsob zjednodušuje - nerozlišuje se, jestli jsou dividendy měsíční, čtvrtletní a roční - všechny rozkládá na 12 měsíců a přibližuje se tak nejvíc skutečnému cíli, kterého chceme dosáhnout.
- Pro indexaci (zahrnutí zvýšení cen inflací) našich cílů budeme používat roční inflaci vyhlašovanou Českou národní bankou.
- Nepřesnosti. Přes jistou vyspělost našich modelů je v nich řada nepřesností. O řadě z nich víme, nad řadou z nich jsme ani nepřemýšleli – věříme, že základem je pochopitelná myšlenka, i když hrubá. Jak řekl slavný ekonom John Maynard Keynes, lepší je mít nepřesnou pravdu, než se přesně mýlit.
- Nenadálé události. 15 let je dlouhá doba. A asi nás během ní bude čekat několik příjemných a několik nepříjemných událostí, které mohou výrazně ovlivnit naše snažení. To je ale nedílná součást, se kterou se musí počítat.
Komentáře
Okomentovat
Děkujeme moc za váš komentář!